Kto nie mia odwagi do marzeń, nie będzie miał siły do walki/ Paul Michael Zulehner
Poniższy zarys odzwierciedla pionierską wyprawę rowerową do Izraela zorganizowaną w marcu 2018 przez rowerowe biuro podróży z Polski. Być może odważysz się na podobny krok i wyruszysz od Morza Sródziemnego, poprzez Pustynię Judzką nad Morze Martwe, aby następnie czarującymi trasami Pustyni Negew dotrzeć do Morza Czerwonego?
Podczas wspomnianej wyprawy rowery mtb zostały wypożyczone na miejscu w Izraelu przy wcześniejszej ich rezerwacji w wypożyczalni rowerów Bike Jerusalem* niedaleko Jerozolimy.
DZIEŃ 1:
Przelot do Izraela (Ryannair: Kraków-Tel Awiw). Na lotnisku możesz zostać zaskoczony różnymi pytaniami, od celu podróży, miejsca zakwaterowania, powiązań z Twoimi towarzyszami podróży, bądź zwykłym przywitanie: ‘Welcome to Israel’.
DZIEŃ 2: Tel Awiw
Pierwszy dzień przeznaczasz na krótkie zwiedzenie Tel Awiwu, byłej stolicy Izraela i lokalnym autobusem, po wcześniejszym skanowaniu bagażu na dworcu autobusowym, docierasz do oddalonej o 60 km Jerozolimy.
DZIEŃ 3: Jerozolima
Jerozolima jest obecną stolicą państwa, proklamowaną w 1950, siedzibą rządu i największym miastem Izraela.
Według standardów międzynarodowych Jerozolima jest i zawsze była miastem niewielkim, a jednak zna ją 75% ludzi świata. Miasto to doświadczyło 87 przewrotów rządu, z czego dwie trzecie krwawych. Stare miasto otoczone 15-metrowym murem, podzielone jest na 4 części: chrześcijańską, żydowską, muzułmańską, ormiańską i od wieków przykuwa uwagę milionów turystów, pielgrzymów, poetów, artystów, filozofów, polityków i dziennikarzy.
DZIEŃ 4: Jerozolima – Betlejem
Dzisiaj odbywasz rekonesans po okolicy i docierasz lokalnym busem spod Bramy Damasceńskiej w Jerozolimie o oddalone o zaledwie 8 km górzyste Betlejem mieszczące się w Palestynie. W Betlejem z głównego skrzyżowania ze światłami po ok 40 minutach pieszego spaceru pod górkę docierasz do Kaplicy Narodzenia Pańskiego, bądź też oddajesz się przygodzie jazdy z lokalnymi taksówkarzami. Pamietaj, z tutejszymi kierowcami po pierwsze: musisz się targować, po drugie: nie daj się zwieźć złudzeniu, iż trasa się wydłuża, gdyż dla niepoznaki będziesz wieziony okrężną drogą. Daj się skusić zapachom lokalnych przysmaków oferowanych na straganach. Uważaj na dzień tygodnia, gdyż transport w szabat jest ograniczony i ostatnie busy powrotne do Jerozolimy zazwyczaj kończą się przed godzina 14.00. Transfer z Jerozolimy do Aradu polecam lokalnym autobusem, bądź sherutem, w zależności od dnia tygodnia i ilości osob.
DZIEŃ 5: Arad – Morze Martwe
Dziś udajesz się rowerem do Masady. Początkowo trasa wiedzie kamienistą Pustynią Judzką. Dzisiaj spotykasz się z poziomem „zero”, z którego rozpościera się widok na Morze Martwe. Zjeżdzasz trasą asfaltową 318 m poniżej poziomu morza. W miejscowości Ein Bokek zażywasz niezapomnianej zdrowotnej kąpieli w najbardziej słonym morzu świata: Morzu Martwym, które unosi Cię na swojej powierzchni niczym piórko na wietrze. Rozkoszujesz się jazdą wzdłuż Morza Martwego, mijając solne krajobrazy i po 10 km docierasz do fascynujacej twierdzy ostatniej obrony Żydów przed Rzymianami: Masady. Na szczyt twierdzy prowadzi strome, schodkowe, 45-minutowe podejście tzw. ścieżką węża, badź kolej linowa dla osób z rowerami (uwaga: na wjazd kolejką z rowerem potrzebna jest zgoda administracji, urok osobisty i odrobina szczęścia). Z Masady zachwycasz się wspaniałym widokiem na Morze Martwe, oazę Ein Gedi, góry Moab i Jordanię po drugiej stronie Rowu Jordanu.
DZIEŃ 6-7: Morze Martwe – Pustynia Negew
Kolejne dwa etapy zaprowadzą Cię w samo serce Pustyni Negew.
Odwiedzasz wąwóz Nahal Zin, którego fauna i flora ukazują delikatność i unikatowość tego pustynnego obszaru, jak również oazę Ein Avdat i punkt widokowy Ein Ma’arif – niegdyś tętniącego życiem miasta na szlaku przypraw łączącym Petrę z Morzem Śródziemnym. Wycieczka rowerowa prowadzi po dobrze utrzymanym szlaku wzdłuż strumienia Nahal Noked, przez przepiękną dolinę pomiędzy grzbietami Halukim i Haboker, do znakomitej, nagradzanej winnicy w kibucu Sde Boker, który jest również miejscem pochówku Davida Bena Guriona, pierwszego premiera Izraela. Dzień zwiedzaniem ruin nabatejskiego miasta Avdat.
DZIEŃ 8: Góry Eilat
Dzień rozpoczniemy od wizyty pod “Wielbłądzią Skałą”, spod której będzie rozciągał się widok na pierwsze 45 km dzisiejszej trasy. Dla spragnionych przeżyć możliwa będzie wędrówka o wschodzie słońca na skraj 475 metrowego klifu, gdzie jest szansa spotkać dzikie kozły i szybujące w powietrzu sępy płowe. Z osady Mitzpe Ramon przejedziemy przez góry i pustynię Negew. Nasza wycieczka rozpocznie się spektakularnym zjazdem do krateru Ramon, po czym poprowadzi wspaniałą drogą przez park narodowy gór Ejlatu. Ta wspaniała trasa wiedzie przez szeroką, dziką dolinę Uvda, przez prawdziwą pustynię, pustkowie i wspaniały krajobraz. Dziś obiadokolacja i nocleg w skromnym kibucu. Będzie to doświadczenie szczególnie cenne dla tych, których interesuje życie codzienne w kibucu.
DZIEŃ 9: Eilat
W ostatni dzień rowerowej wyprawy udasz się na fantastyczną 100-kilometrową przejażdżkę rowerem przez pustynię do Ejlatu. Z jednej strony oszołomią Cię błyszczące w słońcu góry Jordanii, a z drugiej zafascynują widoki granitowych i piaskowych gór oddzielających Izrael od Egiptu. Trasa wiedzie przez Timna Park, gdzie istniała jedna z najstarszych kopalni miedzi na świecie. Znajdujesz się w królestwie piasku o różnobarwnych odcieniach: od czerwonego, poprzez różowy, żółty, brązowy, a nawet zielony. Góry przybierają niesamowite kolory, a skały ciekawe kształty. Podziwiasz pozostałosci osad, świątynie, piece i tajemnicze malowidła naskalne. Po odpoczynku w oazie, wytrwale podążaszw kierunku Ejlat, który stanowi metę Twojej wędrówki w Izraelu.
DZIEŃ 10: Eilat
W Eilacie opcjonalnie możesz odwiedzić rowerem miejsce obserwacji ptaków tuż przy granicy Izraela z Jordanią. Jest ono pierwszą przystanią i niekeidy pierwszym odpoczynkiem dla ptaków przemierzających dziesiątki tysięcy kilomtrów z Afryki, by następnie dotrzeć do Europy. Eilat stwarza przede wszystkim cudowne warunki do nurkowania w Morzu Czerwonym, gdzie niesamowicie barwne ryby pływają na wyciągnięcie rękir oraz zachwyca Cię jedna z najpiękniejszych raf świata. Zwężenie rowu Morza Czerwonego wytwarza naturalny tunel powietrzny, który stwarza również świetne warunki do uprawiania windsurfingu.
❂❂❂
*Nie zapominaj, iż Izrael jest jednym z droższych państwa świata, dlatego ceny wypożyczenia roweru zaczynają się od 30 USD za dobę. Możesz rozważyć transport własnego roweru z Polski, przelicz koszty i rozważ komfort podróży oraz transferów. Sparwdzone rowery, transfer i obsługa: www.bikejerusalem.com
**Nie zapominaj o wodzie. Ja osobiscie wypijałam ok 8 bidonów 0,5 l, pokonując średnio 80 km dziennie w temperaturze powietrza 35 °C w marcu, kiedy to temperatura nawierzchni: pustynna, kamienista, asfaltowa była znacznie wyższa. Prawidłowo człowiek powinien dostarczyć swojemu organizmowi od 1,5 l do 3 l wody dziennie. Wszystko zależy od jego aktywności, a także masy ciała. Woda ma ogromne znaczenie, zwłaszcza podczas upalnej pogody, kiedy to w Izraelu w marcu temperatury rosną. Z kierunku zachodniego od strony Egiptu nadciagają masy żarzącego, suchego powietrza Sahary oraz z kierunku wschodniego nadciąga suche powietrze znad górzystych i pustynnych terenów Jordanii. Przy temperaturze do 21 °C można przetrwać bez wody do 10 dni, pod warunkiem, że nie będzisz się ruszać i ukryjesz w cieniu. Przy temperaturze 32 °C jest to tydzień, a przy 50 °C – tylko 2 dni (źródło: www.focus.pl). Bez wody organizm ludzki jest w stanie przeżyć nie dłużej jak 5-6 dni (źródło: www.wikipedia.pl).
Proponowane zorganizowane wyprawy rowerowe do Izraela:
https://www.wyjazdyrowerowe.pl/swiat/Izrael/