Paradoks walutowy – pieniądze na Kubie

Na Kubie funkcjonują dwie waluty peso:

CUCPeso Convertible peso wymienialne, oficjalna waluta dla turystów, ceny są wyższe (przejazdy autobusem, taksówką, bilety wstępu do fabryki cygar, do parków, parking za rowery na plaży (!), pamiątki, dania w restauracyjkach, śniadania kubańskie w casa particulares, lekcje salsy).

CUPPeso Cubano = Moneda Nacional = M.N. – peso kubańskie, oficjalna waluta dla lokalnych, dla turystów do użytku limitowanego, okazjonalnego, ceny dla mieszkańców Kuby są o wiele niższe niz ceny dla cudzoziemców (produkty spożywcze na targach, w lokalnych barach, bilety wstępu na imprezę salsową, lokalny koncert).

❂❂❂

W przybliżeniu:

1 CUC = 1 USD

26 CUP = 1 CUC

❂❂❂

CADECACuban Exchange House – kantor wymiany walut, jest dostępny w większości kubańskich miast. Podczas wymiany obcej waluty na peso należy okazać paszport.

ATM Automatic Teller Machines – bankomaty powinny akceptować karty Visa, Mastercard nie wydawane przez amerykańskie banki. Miasta na Kubie z bankomatami: Havana, Camaguey, Trinidad, Cienfuegos and Santiago de Cuba. Niektóre karty, z uwagi na fakt, że są wydawane przez kraje, które mają powiązania biznesowe z Ameryką, nie działaja na Kubie: Travelex, Citibank.

Dla pewności przed przybyciem na Kubę prawa karty najlepiej potwierdzić w banku.

Sklepy państwowe nie przyjmują waluty CUC. Przykładowe koszty produktów można sprawdzić TU.

Informacja o kursie walut publikowana na stronie Centralnego Banku Kuby pokazuje, iż za GBP (funt brytyjski) i CAD (dolar kanadyjski) dostaniemy więcej CUC (peso convertible), niż wymieniając EUR (euro). Należy uważnie czytać i interpretować przelicznik walutowy.

Ku przezorności, warto zabrać ze sobą waluty pól na pół, a więc w gotówce zarówno CAD i EUR, bądź GBP i EUR, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy i jak zmieni się polityka przelicznika walut.

Wymieniając dolary amerykańskie należy pamietać, iż USD obarczone są dodatkwo 10% prowizją.

Po przylocie na Kubę można wymienić przywiezioną walutę w kantorze na lotnisku w Havanie, który znajduje sie zaraz przy wyjściu z budynku lotniska, naprzeciw czekających już  w gotowości cadillaców. Przelicznik jest taki sam w każdym kantorze na całej wyspie.

Jeśli byłeś na Kubie, podziel się swoim doświadczeniem!

Jeśli wybierasz sie tam, zaobserwuj przelicznik walutowy wywieszany w kantorach i podziel się aktualną informacją!

 

Dodaj komentarz