Kuba rowerem – program

Wycieczka rowerowa na Kubę obejmuje następujące propozycje odkrywania karaibskiego świata:

Dzień 1-2: 
Przelot do Havany z Warszawy (z przesiadką prawdopopdobnie w Toronto).

Dzień 3: Havana 
Na początek zwiedzasz tętniącą  życiem stolicę Kuby, Havanę, największe miasto Karaibów. Przenosisz się w czasie do krainy starych, zrujnowanych budynków, kolonialnych pałaców arystokracji i zachowujących czar dawnej epoki amerykańskich wieżowców. Spacerujesz odrestaurowaną starówką bogatą w knajpki i restauracje, gdzie zewsząd rozbrzmiewa salsa. Obraz ten kontrastuje z okolicznymi dzielnicami, gdzie toczy się codzienne życie mieszkańców. Zagłębiasz się w uliczki, podróżując po Havanie rowerowymi rikszami, czy amerykańskimi cadillacami z lat 50-tych. 

Dzień 4: Havana -Playa del Este – Vinales 
Po nocnych szaleństwach w Havanie czeka na Ciebie zasłużony odpoczynek na pięknej plaży del Este. Oddalona zaledwie 20 km od stolicy jest popularnym miejscem wypoczynku Hawańczyków.
Na plażę docierasz typowym dla Kuby amerykańskim krążownikiem szos z lat 50-tych, który często towarzyszy Ci podczas tej wyprawy. 
Po południu busem udasz się na zachód kraju do Pinar del Rio. Stolica prowincji ma do dziś rolniczy charakter i słynie z wyrobu najlepszych cygar na świecie. W tutejszej fabryce ponad 100 robotników kunsztownie zwija najszlachetniejsze liście. Wycieczka po fabryce będzie ciekawym doświadczeniem. 
O bogactwie Pinar del Rio świadczą secesyjne pałacyki ustawione wzdłuż głównej ulicy. W jednym z nich zatrzymasz się na nocleg, by poczuć się jak XIX-wieczni właściciele tytoniowych plantacji. Miasto z ciągnącymi się kilometrami kolumnadami nazwano rajem kolumn. 

 

Dzień 5: Pinar del Rio – Vinales: 40 km 
Nareszcie czas na rower. Oczywiście są to kubańskie rowery, z rzadko działającymi przerzutkami, stare, wysłużone pamiętające czasy młodości Fidela, ale właśnie na takich rowerach najlepiej poczuć klimat Kuby. Dla Kubańczyków rower jest głównym środkiem lokomocji. 
Przed Tobą dłuższy podjazd, ale nagrodą jest jeden z najpiękniejszych widoków Kuby, pojawiający się w każdym folderze i na okładce większości przewodników po wyspie. Tutaj serwują najpyszniejszą w świecie piniacoladę, gdzie do woli dolewasz ciemnego rumu.
Dzień puentujesz kursem salsy pod okiem doświadczonych Kubańczyków oraz na imprezie na głównym placu miasta, gdzie mieszkańcy i turyści spotykają się codziennie na tańcach. 

Dzień 6: Vinales: 45 km 
Vinales jest małą miejscowością, która nie mogła być położona bardziej malowniczo. Okalające ją doliny ozdobione spektakularnymi formami skalnymi należą do najpiękniejszych krajobrazów świata (tego typu góry i doliny krasowe wystepuje w 3 miejscach na świecie: Vinales- Kuba, Zatoka Halong Bay- Wietnam, rejon Guangzu- Chiny). Miło niespiesznie jeździsz na rowerze, zatrzymujesz się na szklaneczkę soku trzcinowego, wody kokosowej, podpatrujesz rolników zbierających tytoń, czy bujających się na swych fotelach na gankach domów
Do atrakcji należy kąpiel w małym śródleśnym jeziorku, które znają tylko miejscowi i nieliczni tu docierają. Na pięknym punkcie widokowym kosztujesz najlepszego mohito na Kubie i zachwycasz się słońcem zachodzącym za porośniętymi bujną roślinnościa górami krasowymi. 

Dzień 7: Vinales – Cayo Justias – Puerto Esperanza: 60 km 
Opuszczasz Vinales i kierujesz się na północ ku wybrzeżu. Krajobrazy nadal są piękne, a spotykani Kubańczycy bardzo uprzejmi i równie bardzo zdziwieni grupą turystów na rowerach, których zwykle widują jedynie wysiadających z klimatyzowanych autokarów. 
Dzisiejszą atrakcją jest jaskinia Cueva del Tomas, będąca największą jaskinią w Ameryce Łacińskiej. Po południu docierasz nad brzeg Morza Karaibskiego. Piękna plaża na wysepce Cayo Justias (połączonej z lądem 4-kilometrową groblą) staje się Twoim upragnionym celem. Po orzeźwiającej kąpieli już na pace ciężarówki docierasz do małego portu Puerto Esperanza

Dzień 8: Puerto Esperanza: 25 km 
Kolejny dzień spędzasz w małej, rzadko odwiedzanej przez turystów miejscowości, która utrzymała typowo kubański charakter. Udajesz się na wycieczkę po okolicznych plantacjach, gdzie króluje tytoń. U podnóża skał na rdzawoczerwonej glebie rośnie najlepszy tytoń świata. Odwiedzasz miejscowych plantatorów. Poznajesz tajniki uprawy oraz technikę suszenia liści tytoniowych i skręcania cygar.  Orzeźwiasz się kąpielą w ustronnej zatoczce Morza Karaibskiego.
Wieczorem w tej małej miejscowości relaksujesz się w  bujanym fotelu na ganku kwatery, zapalasz cygaro, nalewasz sobie szklaneczkę rumu i obserwujesz przechadzających się Kubańczyków. 

Dzień 9: Pinar del Rio – Vinales 
Rankiem chłoniesz jeszcze ospałą atmosferę prowincjonalnego miasteczka. Następnie ruszasz w drogę powrotną do Vinales. Ponownie zatrzymujesz się na znanym Ci już nam punkcie widokowym. W przydrożnej restauracji podają pyszne langusty, krewetki i wiele innych lokalnych dań. Królewska uczta odbywa się przede wszystkim we wspaniałej scenerii. 

Dzień 10: Vinales – Cienfuengos 
Busem przenosisz się na południe kraju do Cienfuengos
Twoim oczom ukazuje się najdłuższa aleja w kraju, pałac w stylu Maurów, dzielnica willowa nad morzem i wiele eleganckich budowli z XIX wieku – Cienfuengos nie bez powodu nazywane jest Perłą Południa. Dzisiejsze przedpołudnie spędzasz  spacerując wśród dzielnic tego  najwytworniejszego miasta Kuby. Wieczorem pochłanie Cię miasto, kluby salsy, dyskoteki. Cienfuengos słynnie z bogatego życia nocnego. 

Dzień 11: Cienfuengos – Trynidad 
Rankiem udajesz się na wycieczkę amerykańskim krążownikiem szos w lasy tropikalne w górach Sierra del Escambray. Strumienie i potoki płynące wśród tropikalnej roślinności tworzą wspaniałe wodospady El Nicho. Kilka naturalnych basenów zachęca do kąpieli, w tak rajskiej scenerii jest to niezapomniane doznanie. Krótki trekking przez lasy doprowadza Cię do jaskini z podziemnym jeziorem. Po południu czeka na Ciebie przejazd do Trynidadu – Salsowej Perły Kuby

Dzień 12: Playa Ancon: 25 km 
Wycieczka rowerem na Playa Ancon nie jest zbyt wymagająca, a bardzo urokliwa. Plaża obfituje w małe zatoczki otoczone palmami, z krystaliczną wodą i wspaniałymi rafami, tuż przy samym brzegu. Warto więc na tę wycieczkę zabrać maskę i rurkę. Plażowe knajpki oferują pyszne drinki, jest to więc bardzo relaksacyjny dzień. 
Podczas wieczorów w Trynidadzie spacerujesz pięknymi, brukowanymi uliczkami, gdzie na każdym rogu i zaułku rozbrzmiewa salsa,  tańczą usmiechnięci Kubańczycy i turyści we wszystkich kolorach skóry. Na głównym placu co wieczór występują kubańskie zespoły. Do tańca porywa Cię muzyka kubańska, a okoliczne knajpki oferuja drinki na bazie rumu, narodowego trunku Kuby, który tutaj smakuje najlepiej na świecie. Cieszysz się lokalną atmosferą w oryginalnej dyskotece urządzonej w ogromnej jaskini. 

Dzień 13: Dolina – Vale de los Ingenios: 55 km 
Ostatni już dzień na rowerach. 
Trasa prowadzi poprzez Dolinę Ingenios. Była ona niegdyś centrum gospodarczym Kuby, tutaj uprawiano cenną trzcinę cukrową. Po tych czasach pozostały hacjendy baronów trzcinowych, niektóre w zupełnej ruinie, inne odnowione służą dziś jako restauracje. Wycieczka prowadzi przez piękne wiejskie krajobrazy, pastwiska i łąki. 
Po południu pozostaje czas na zwiedzanie Trynidadu. Zegary na Kubie na ogół chodzą wolniej niż gdzie indziej, a w Trynidadzie prawie wszystkie zatrzymały się w XIX wieku. Czas niemalże skamieniał w pyszniących się swą urodą arystokratycznych pałacach odzwierciedlających potęgę minionej epoki. 

Dzień 14: Cayo Blanco 
Kolejny dzień odpoczynku, wycieczki fakultatywne: 
rejs katamaranem na wyspę Cayo Blanco, nurkowanie na rafie, odpoczynek na wyspie, podziwianie przyrody – iguany, kraby – koszt 50 eur 
wycieczka konna w okolicach Trynidadu – koszt 20 eur 
– czas wolny na spacery i dokładniejsze zwiedzanie Trynidadu.

Dzień 15: 
Powrót samolotem do Polski.

❂❂❂

Aktualny program wycieczki rowerowej na Kubę znajdziesz tutaj:
http://wyjazdyrowerowe.pl/swiat/ameryka/Kuba/

Dodaj komentarz