Chiński na migi

Podczas wyprawy rowerowej do Państwa Środka spotkaliśmy się przede wszystkim z dużą serdecznością i zainteresowaniem nami, jako grupą z rowerami. Gdy zatrzymywaliśmy się w przydrożnych sklepikach, aby zaopatrzyć się w prowiant na dalszą drogę, miejscowi robili zdjęcia, niby sobie, niby nam ukradkiem. Zbierali się stadnie, zaciekawieni, kiedy wymienialiśmy detkę. O tak, coś ciekawego działo się w wiosce. Kobiety, a nawet mężczyźni z dziećmi w chustach na plecach zbierali się wokół nas, uważnie się przyglądając i uśmiechając. Byli ciekawi gdzie jedziemy i próbowali poznać dokładnie nazwę miejsca, do którego podążamy. Wtedy wskazywali palcem drogę.

Przydatna jest umiejętność pokazywania cyfr na palcach, zwłaszcza podczas kupowania lokalnych przysmaków i dań na ulicznych straganach oraz w restauracjach.

Cyfry na migi:

  • do pięciu jest jak u nas, ale potem zupełnie inaczej, cyfry pokazuje się zawsze jedną ręką
  • szóstka – gest trzymania w ręce telefonu komórkowego
  • siódemka – połączone wszystkie palce, niczym naśladowanie dziobu ptaka
  • ósemka – kciuk i palec wskazujący, trochę tak jak dzieci udają strzelanie z pistoletu, uwaga: u nas znaczyłoby to ‘dwa’, warto mieć na uwadze tę różnicę przy zamawianiu na przykład dwóch piw
  • dziewiątka – zaciśnięta pięść bez palca wskazującego, który, zgięty w połowie, wystaje ponad resztę
  • dziesiątka – albo zaciśnięta pięść, albo dwa palce połączone w znak krzyża.

A jakie jest Twoje doświadczenie z językiem chińskim?

 

Dodaj komentarz