Bezpieczeństwo świętej krowy

Bezpieczeństwo na Kubie.

Możnaby zaryzykować stwierdzeniem, iż turysta na Kubie jest równoważny rangą ze świętą krową* w Indiach. Porównując z innymi państwami Ameryki Łacińskiej, gdzie krwawe zamachy, napady, porwania obcokrajowców pojawiają się na porządku dziennym, Kuba uważana jest za jeden z bezpieczniejszych krajów.

Tutaj dochody z turystyki stanowią kluczową pozycję w budżecie państwa. Według danych Światowej Organizacji Turystyki liczba obcokrajowców przybywających na Kubę wzrosła z 742,000 w 1995 r. do 2,970,000 w 2014 r. Wpływy z turystyki międzynarodowej osiagnęły wartość 2,503,000,000 USD w 2014 r. Kuba wyprzedziła w tym rankingu: Bahamy, Jamajkę, Kajmany i Haiti.

Przestępstwa na Kubie oczywiście się zdarzają, dlatego zaleca się zachowanie ostrożności, tak jak podczas podróży do obcych państw. Należy uważać na kieszonkowców grasujących w większych miastach, wieczorem i nocą, zwłaszcza w Hawanie i Santiago de Cuba. Czuwając nad bezpieczeństwem, ulice miast i miejsca uczęszczane przez turystów są patrolowane przez policję. Policja w porównaniu z przeciętnymi zarobkami wynoszącymi ok. 25 USD miesięcznie**, jest dobrze opłacana przez państwo.

Dobrze być świadomym, iż pomimo dostępu Kubańczyków do podstawowych produktów spożywczych, artykułów gospodarstwa domowego, opieki zdrowotnej i edukacji, większość z nich w porównaniu z jakimkolwiek turystą, jest uboga. W związku z tym turyści są postrzegani jako potencjalne źródło korzyści.

Poza przestępczością kieszonkową i włamaniami do samochodów istnieje, dzięki sprzyjającemu położeniu geograficznemu, przestępczość narkotykowa. Kuba jest doskonałym punktem przerzutowym na szlaku handlarzy ludźmi i narkotykami, zwłaszcza z Kolumbii przez Jamajkę. W tym wypadku grożą bardzo wyskowie kary pozbawienia wolności, a nawet dożywocie.

W kwestii bezpieczeństwa na Kubie warto nadmienić kwestię komunikacji. Należy pamietać, iż w przypadku spowodowania wypadku albo uczestniczenia w wypadku drogowym, w którym zostali poszkodowani ludzie, trzeba liczyć się z zakazem opuszczania wyspy do czasu wyjaśnienia sprawy. Czasami może to oznaczać nawet kilkumiesięczny przymusowy pobyt na Kubie z tymczasowym brakiem możliwości powrotu do kraju.

Na Kubie nie ma ograniczeń w podróżowaniu z wyjątkiem oznakowanych stref specjalnych, m.in. amerykańskiej bazy wojskowej w Guantanamo.

Planując wyprawę, warto wziąć pod uwagę bezpieczeństwo warunków pogodowych. Na wyspie, gdzie panuje klimat tropikalny, występuje pora sucha i deszczowa. W okresie od czerwca do listopada na Oceanie Atlantyckim, Morzu Karaibskim i w Zatoce Meksykańskiej tworzą się liczne huragany, stanowiące bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Kuba jest słoneczną wyspa, gdzie w ciagu roku panuje 330 słonecznych dni, a średnie temperatury dnia wahają się między 27-30 stopni Celsjusza. W okresie od listopada do marca warunki pogodowe są najbardziej sprzyjające. 

Oficjalne informacje o bezpieczeństwie na Kubie możesz znaleźć TU.

Czy turysta na rowerze jest świętą krową?

Na Kubie jesteś cudzoziemcą cieszącym się uprzywilejowanym statusem. Kiedy zepsuje Ci się rower, nie martw się. Pan Kubańczyk zapakuje zarówno Ciebie, jak i dwukołowiec na pakę ciężarówki, dowiezie do pobliskiego miasteczka, bądź wioski oraz naprawi rower.

Kiedy napomkniesz, dokąd zmierzasz i że w planie masz nocleg w hamaku na plaży pod gołym niebem, nawet się nie spodziejesz, kiedy Pan Kubańczyk zadzwoni do kolegi z owej plaży. Tam będzie czekać na Ciebie rozłożony hamak, nieczynny bar na plaży zostanie otwarty specjalnie dla Ciebie, gdyż nie możesz pozostać spragniony. Zostanie wskazane Ci miejsce, gdzie bezpiecznie możesz zostawić rower, rozkoszując się dobrami wyspy.

Co jak co, ale gościnności i troski o turystów Kubańczykom zarzucić nie można.

❂❂❂

*Święta krowa odnosi się do terminu używanego dla określenia specjalnego statusu krowy w Indiach. Wbrew ogólnemu przekonaniu, krowa nie jest czczona przez hinduistów, ale chroniona jako jedna z siedmiu matek człowieka, będąca jego karmicielką.

**Nation Master, Average monthly  disposable salary.

 

Dodaj komentarz