Najpiękniejsze trasy świata – Bałkany rowerem

Propozycja tras rowerowych po czterech bałkańskich krajach (Albania, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja) będących jak nieoszlifowany diament: pięknych, tajemniczych, wzbudzających podziw, jak i niepewność, obejmuje następujący program:

DZIEŃ 1:
Zbiórka w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Przejazd autobusem/ busem przez Słowację, Austrię i Chorwację. 

DZIEŃ 2: ULCINJ (24 KM) 
Rankiem docierasz do miasteczka Ulcinj na Czarnogórskim Wybrzeżu
Spacerujesz po drobniuteńkim wulkanicznym piasku o właściwościach leczniczych i plażujesz na najdłuższej piaszczystej, 12-km plaży nad Adriatykiem, rozpościerajacej się aż do ujścia rzeki Bojany, płynącej wzdłuż granicy z Albanią. Wieczór przeznaczasz na zwiedzanie miasteczka owianego piracką historią. Tutaj spotyka się wschód z zachodem. Można powiedzieć, że jest to miniatura Stambułu. W centrum rozbrzmiewa głos muezinów nawołujących ze starych meczetów. Wąskie uliczki, małe sklepiki, stragany z owocami i serdeczność mieszkańców tworzą niepowtarzalny charakter miasta. 

DZIEŃ 3: ULCINJ – SZKODRA (50 KM) 
Dziś czeka Cię spotkanie z Albanią, tajemniczym krajem przez dziesięciolecia odciętym od pozostałej części Europy przez komunistyczną dyktaturę, jednym z najciekawszych etnograficznie miejsc kontynentu.  Szkodra jest miastem o malowniczym położeniu i bardzo bogatej historii przeplatającej dzieje Albanii, Czarnogóry, Turcji i Wenecji. Jest to też albańska stolica rowerów, których w mieście jest dosłownie tysiące. 
Przejazd przez granicę rowerem dostarcza niepowtarzalnych emocji, a sama Albania zachwyca swoją kulturową odmiennością.

DZIEŃ 4: JEZIORO SZKODARSKIE (70 KM)
Dzisiejsza trasa biegnie wzdłuż Jeziora Szkodarskiego po stronie Czarnogóry i obfituje w przepiękne widoki. Największe jezioro Bałkanów jest jedną ze słodkowodnych oaz basenu Morza Śródziemnego, jedynym miejscem Europy, gdzie żyją wolne pelikany i… hipopotamy. Oprócz atrakcji przyrodniczych samego jeziora, pobliski region jest jednym z bogatszych regionów archeologicznych Czarnogóry z wieloma wspaniałymi zabytkami. 

DZIEŃ 5: JEZ. SZKODARSKIE – CETINJE (55 KM)
Trudny górski etap, podczas którego odwiedzisz Cetinje, kulturalną stolicę Czarnogóry, gdzie znajduje się XV-wieczny monastyr, liczne muzea i galerie. Zawitasz w wioskach, w których rzadko pojawiają się turyści. Nocleg spędzisz w chatce pod gwiaździstym niebem w sercu Parku Narodowego Gór Lovcen

DZIEŃ 6: CETINJE – PERAST (40 KM)
Stąd odbywa się zapierający dech w piersiach 25-km zjazd 25 serpentynami do Kotoru. Nie możesz wyjść z podziwu nad cudownym krajobrazem Boki Kotorskiej, która nazywana jest Fiordem Południa. Docierasz do ogromnych murów miasta, które otaczają Kotor na długości 4,5 km od strony morza i gór. Wędrujesz średniowiecznymi, wąskimi uliczkami, odkrywasz ukryte placyki, wspaniałe świątynie i budowle w różnorodnych stylach: romańskim, gotyckim, renesansowym i barokowym. W powietrzu unosi się balsamiczny zapach żywicy i lawendy. Kontynuujesz podróż rowerem wzdłuż Wybrzeża Boki Kotorskiej skąpanej zachodzącym słońcem i docierasz do Perastu, dawnego miasta marynarzy. Rajska sceneria gór i zatoki wywiera na Tobie niezapomniane wrażenie.

DZIEŃ 7: PERAST – CAVTAT (65 KM)
Dzis przekraczasz rowerem granicę z Chorwacją. Cieszysz oko przejazdem wokół Boki Kotarskiej, najbardziej malowniczej zatoki na świecie, a zarazem jedynym na południu Europy fiordem. 
Twoim ostatnim przystankiem w Czarnogórze jest miejscowość o śródziemnomorskim charakterze, Herceg-Novi, nazywana miastem kwiatów. Rejon ten obfituje w cyprysy, palmy i drzewa cytrusowe oraz wyróżnia się architekturą: romańską, bizantyńską i orientalną. 
Na nocleg zatrzymamujesz się w bardzo przyjemnej nadmorskiej chorwackiej miejscowości Cavtat

DZIEŃ 8: DUBROWNIK – TREBINJE (40 KM)
Nadmorską łódką, z rowerem na pokładzie, niczym pirat zdobywasz Dubrownik, Perłę Adriatyku, największego konkurenta Wenecji w basenie Morza Adriatyckiego. Jedno z najpotężniejszych miast Bałkanów jest dziś wspaniałym skansenem architektury XVII i XVIII wieku wpisanym na listę zabytków chronionych UNESCO. Potężny krąg murów obronnych z doskonale zachowanymi twierdzami i basztami wyznacza granice miasta, malowniczo położonego na cyplu u stóp Góry Srd. Wędrujesz najpiękniejszą ulicą Chorwacji, Stradun, ze wspaniałymi kamienicami, pałacykami i kafejkami ukrytymi w romantycznych zaułkach miasta. 
Rowerem docierasz do Bośni i Hercegowiny, które historycznie i kulturowo są fascynującą mieszanką swojskości i egzotyki.
Odwiedzasz przygraniczną miejscowość Trebinje, miasto na wodzie, która swój urok zawdzięcza malowniczej rzece Trebisnjicy.

DZIEŃ 9: TREBINJE – MEDJUGORJE (110 KM/ 60 KM)
Dość długi etap, ale w miarę płaski wiedzie przez bardzo piekną krajobrazowo Wyżynę Popowo Polje. 20 lat temu toczyły się tu najcięższe walki w Wojnach Bałkańskich. Do dziś widać jeszcze ich ślady. Jednak wiele wiosek wraca do życia, a ich urok podkreślają piękne meczety. 
Główną atrakcją dzisiejszego dnia jest kąpiel w oszałamiających wodach Wodospadów Kravica, przypominających słynne Plitwickie Jeziora. Podczas dalszej wyprawy docierasz rowerem do słynnego sanktuarium maryjnego w Medjugorje.

DZIEŃ 10: MEDJUGORJE – MOSTAR (50 KM)
Udajesz się do jednego z najpiękniejszych miasteczek Bośni – Pocitielj, polożonego malowniczo na wzgórzu z zabytkami kultury muzułmańskiej. Następnie odwiedzasz Blagaj, średniowieczną stolicę regionu, gdzie warto zobaczyć XVI-wieczny klasztor derwiszów oraz potężne źródło rzeki Buny, uważane za największe w Europie
Stąd jest już niedaleko do celu Twojej rowerowej wędrówki – Mostaru, miasta z kamienia i na kamieniu, enklawy orientu w środku Europy. Mostar zachwyca, choć jeszcze niedawno trwały tu jedne z najcięższych walk podczas wojny w byłej Jugosławii. Ślady wojny widać do dziś. 
Podziwiasz wspaniałą starówkę i bazar Tepa o orientalnym klimacie otomańskiej Turcji, władającej niegdyś regionem. Przechodzisz przez kamienny most z 1566 roku, łączący ponad rzeką Neretwą obie części miasta – muzułmańską i chrześcijańską. Docierasz do orientalnej dzielnicy Kujundiluk, gdzie tradycyjne warsztaty rzemieślnicze, restauracyjki oferujące lokalne potrawy, meczety i tureckie fortyfikacje przywołują wspomnienie dawnej Turcji. 

DZIEŃ 11: MOSTAR
Rankiem delektujesz się orientalną atmosferą uliczek pełnych w stragany i masz okazję rozkoszować swoje podniebienie lokalnymi smakołykami i trunkami. Po południu ruszasz w drogę powrotną do Polski. 

DZIEŃ 12:
Rankiem autobusem/ busem docierasz do Polski.

❂❂❂

Szczegóły i warunki wyprawy rowerowej na bałkańskie ziemie znajdzisz tu: http://www.wyjazdyrowerowe.pl/europa/balkany/

Dodaj komentarz